Teknoloji

Yerli Otomobil Tanıtıldı! Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan yerli otomobilde sona gelindi. Türkiye’nin otomobili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

Etkinlikte konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil ile ilgili ilk detayları paylaştı:

Buna göre TOGG, 2030 yılına kadar 5 model sunacak. İlk olarak C-SUV ardından bir C-Sedan modeli gelecek. Daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak.

Yerli otomobil 200 bg ve 400 bg olmak üzere iki alternatifle sunulacak. Arkadan itişli veya çift motor 4 çeker sistemi sunulacak. 500 kilometre menzil ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlayacak. Yerli otomobilin 200 bg’lik versiyonu, 0-100 km/s hızlanmasını 7.6 saniyede tamamlarken, 400 bg’lik versiyon aynı hıza 4.8 saniyede ulaşacak. Akıllı bağlantı ile yazılımların internet üzerinden güncellenmesi standart olarak sunulacak. Araç, seviye 3 otonom özellikler barındıracak.

Yerli otomobil, segmentinin en uzun aks mesafesine, en geniş iç hacmine ve en yüksek performansına sahip olacak. Otomobilin aks mesafesi 2,800 milimetre civarında olacak.

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da önemli bilgiler verdi:

“Lisans almayacağız, lisans satacağız, montaj yapmayacağız montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız. Kendi patentimiz için başka mühendisleri çalıştıracağız.” diyen Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil için toplam 22 milyar TL yatırım yapılacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin 4,300’ü doğrudan olmak üzere yan sanayi ile birlikte 20 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. 2021 yılında üretim fabrikasının kurulumunun tamamlanacağı ve 2022’de ilk aracın banttan ineceği kaydedildi.

Yerli otomobilin tanıtımında son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu:

Cumhurbaşkanı, fabrikanın Bursa Gemlik’te Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik bölümü üzerine kurulacağını söyledi.

“Avrupa gibi yakın pazarlardan başlayarak tüm dünyada bu otomobili yollarda gördüğümüz gün hedefimize ulaşmış olacağız.”

“2022 yılında tüm Türkiye’de şarj altyapımız hazır olacak.”

Yerli otomobil ilk olarak ön satışla sunulacak. Recep Tayyip Erdoğan, ilk ön siparişi kendisinin vereceğini kaydetti.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker