ALKIŞLANANLAR

Suya Tat Veren Kara Goldin Müthiş Başarısı

Kara Goldin, suyun tadını sıkıcı ve düz buluyordu. Bu yüzden aşırı miktarda (günde 10-12 kutu) diyet kola tüketiyordu. Aynı zamanda fazlasıyla sağlıksız beslenen ve kilo alan Kara, bundan 12 yıl önce, ailesiyle birlikte sağlıklı beslenmeye karar verdi. Tabii ki bunun için diyet koladan da vazgeçmesi gerekiyordu.

Suyun tadını oldukça sıradan bulan Kara, birçok alternatif düşündü.

Fazla şekerli olduğu için, meyve suyu içmek istemiyordu. Onun yerine vitamin sularına yöneldiğinde ise içlerinde bir sürü koruyucu madde ve kimyasal olduğunu gördü. Bu yüzden, ailesiyle birlikte sade su içmeye karar verdiler ancak tadı onlara çok yavan geliyordu.

Bunun üzerine Kara, bir gün sürahinin içine birkaç tane ahududu attı ve eve geldiğinde bütün sürahinin bittiğini gördü. Ailesi bütün gün o suyu içmişti. Ve bir ışık yandı!

Sağlıklı beslenme konusunda dikkatli davranmaya başlayan Kara, pazarda bu alanda bir boşluk olduğunu gördü ve kalorisiz, tatlandırıcı içermeyen meyve aromalı suları üretmeye karar verdi.

Ürettiği suları şişeleyip 10 kasayı, bir süpermarket zinciri olan Whole Foods’un kapısına bıraktı. Birkaç gün sonra, Whole Foods Kara Goldin’i arayarak bütün şişelerin satıldığını söyledi.

“Hint Water” adını verdiği ürünü zamanla yayılmaya başladı. Kara, Michelle Obama’ya ulaştı ve “Drink Up” kampanyasında birlikte çalıştılar. İnsanlara suyun koruyucu, tatlandırıcı içermeyen bir içecek olduğunu birlikte anlattılar.

Yalnızca Whole Foods’ta değil, perakende devleri Target ve Walmart raflarında da satılan, Google, Facebook gibi dev şirketlerin de buzdolaplarında yer alan Hint Water, 2016’da 70 Milyon Dolarlık satış hacmine ulaştı.

Kara Goldin, sağlıklı beslenmek isteyen insanların, çok fazla koruyucu ve kimyasal madde içeren ürünlerin “diyet”, “az yağlı” gibi etiketlerle sağlıklı gibi gösterilerek yanıltıldığını söylüyor. Oysa Hint Water, insanlara gerçekten sağlıklı, katkısız olan suyu, gerçek aromalarla lezzetlendirerek satıyor ve ürününün bu yüzden çok tercih edildiğini düşünüyor.

Kendisi “Günümüzde artık kimse çok karmaşık ve anlaşılması zor ürünler üretmek istemiyor. Üretmesi ne kadar zor olursa olsun, odak noktamız ürünü tüketici için eğlenceli ve basit hale getirmek.” diyor.

Ve ekliyor: “Piyasaya girene kadar, piyasada kaç tane içecek olduğuna dikkat etmemiştim. 2000’in üzerinde içecek bulunduğunu fark ettim. Bu çılgınca bir rekabet ortamı.” diyen Kara, genç girişimcilere, piyasaya diğerlerinden bir farkı olmayan bir ürün sürmenin pek de iyi bir fikir olmayacağını söylüyor.
Pazarlama ve marka anlayışı konusunda da şöyle bir öneride bulunuyor: “Eskiden, pazarlama ve markalaşma tüketiciye karşı ‘Sana ne yapacağını biz söyleyeceğiz.’ anlayışındaydı. Günümüzde ise, tüketiciler, ne istediğini kendileri söylemeden markaların anlamasını istiyor. Tüketicilerin karşılaştıkları sorunları daha arkadaşlarına bile söylemeden sessizce çözebiliyorsanız, onların güvenini kazanabilirsiniz.”
Kara Goldin, kendi ihtiyacından yola çıkarak bulduğu fikri, diğer insanların da uygulayabilmesi için bir işe dönüştürebilmeyi başardı. Her girişimci gibi iniş çıkışlar yaşasa da Hint Water, günümüzde milyon dolarlık satış değerlerine ulaştı. Siz de bir şeyleri değiştirebilmek istiyorsanız, belki de fikri çok uzaklarda aramanıza gerek yoktur. Şunu da unutmayın; sizin hayatınızı etkileyen bir fikir, bir başkasının, hatta bir dünya insanın da hayatında bir fark yaratabilir. Bu yüzden düşünmeyi, araştırmayı bırakmayın ve asla pes etmeyin.
Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker