Hayvanlar Alemi

Proboscis Maymunu

Proboscis Maymunu, Eski Dünya maymunlarından olup Colobinae familyasına aittir. Bu maymun türü Asya kıtasının en büyük maymun türü olarak bilinmektedir. Diğer maymunlara göre farklı fiziksel özelliklere sahip olan proboscis maymununun ne yazık ki soyu tükenmek üzeredir. Bu yüzden proboscis maymunun yaşadığı Güney ve Doğu Asya’daki Borneo adasına avlanma yasağı getirilmiştir.

Proboscis Maymunu Özellikleri
Proboscis maymununun fiziksel ve ayırt edici özelliği uzun burnudur. Erkek proboscis maymununun burnu dişiye göre daha uzundur. Erkeğin burnu 10 santimetre boyutundadır. Dişinin burnu erkeğe oranla daha kısa olsa bile diğer türlere nazaran büyüktür. Erkek proboscis maymununun boyu 65-71 santimetre arasında ve ağırlıkları yaklaşık 30 kiloya ulaşmaktadır. Dişi proboscis maymununu ise 60-62 santimetre boyunda ve 15 kilo ağırlığındadır. Uzun burnuyla tanınan proboscis maymunu bu özelliğini kendisini ve dişiyi dış tehlikelere karşı korumak için iletişim kurmak için ve cinsellik için kullanmaktadır. Proboscis maymunlarının burunları tehlike anında kan le dolduğundan normal seslerinden daha boğuk bir ses çıkararak birbirlerinin uyarırlar.
 
Proboscis Maymunu Yaşam Biçimi
Proboscis maymunları genellikle küçük gruplar halinde yaşarlar. Fakat toplu gezdikleri zamanlarda bile herkes kendi grubundan sorumludur. Gruplar tek erkek birkaç dişi ve yavrudan oluşur. Tek erkekli gruplarda erkek 7-8 yıl yaşadıktan sonra olgunlaşır ve sadece erkeklerin olduğu bir gruba geçerek yaşamını sürdürür. Proboscis maymunlarında dişiler yavrularının hayatı tehlikeye girmesin diye bazen gruptan ayrılmaktadırlar.
 
Proboscis Maymunu Üreme Süreci
Proboscis maymunları 5 yaşına geldiğinde cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Çiftleşme süreleri yarım dakika kadar kısa bir süredir. Proboscis maymunlar çiftleşme dönemi olarak kasım ve şubat aylarını seçerler. Proboscis maymunlarında yeni bireyin dünyaya gelmesi 170-200 gün sürmektedir.
 
Proboscis Maymunu Yaşamını Nasıl Sürdürür?
Proboscis maymunları sahilde ve nehir kenarında kolayca yaşamını sürdürmektedir. Ormanlarda yaşamayı seven ve yaşam tarzı haline getiren proboscis maymunu sarp kayalıkları, tropikal ormanları, bataklık ve kauçuk ormanlarını kendine ev belirlemiştir. Bu ortamlara adapte olan proboscis maymunu adada yaşadığından dolayı suyu sever ve su altında yaklaşık 20 metreye kadar dalabilir. Suda karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı timsahlardan korunmak için bazı türlerinin ayakları perdeli olarak evrimleşmiştir.
 
Proboscis Maymunları Beslenme Şekilleri
Proboscis maymunlar mevsimsel değişikliğe göre yediği besinleri değiştirerek mevsimsel diyete girmektedirler. Haziran-Aralık aylarında körpe yapraklar yerken Ocak-Mayıs aylarında ise meyveyle beslenirler.
Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker