İLGİNÇ BİLGİLER

Patlamış Mısır Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Patlamış mısırı kim sevmez? Özellikle sinemada veya evde televizyon seyrederken vazgeçilmezimiz olmuş, deyim yerindeyse ‘keyif deposu’ bir atıştırmalık…

Peki bu, sadece ismi ya da kokusuyla dahi bizde pozitif duygular uyandırabilen yiyecek hakkında, neler biliyoruz? Mesela patlamış mısırın, 2. Dünya Savaşı esnasında şeker ve tatlı yiyecek sıkıntısının ortaya çıkması sonucu, sinemaların vazgeçilmez aperatifi haline geldiğini biliyor muydunuz? Ama durun, bu konuda 6 ilginç bilgimiz daha var.

1. Mikrodalga fırın ve tavadan evvel, mısırı patlatmak için kızgın kum kullanılırdı.

2. 1920’lerde patlamış mısır, yiyenlerin yaptığı gürültü nedeniyle ABD’deki sinema salonlarında yasaklanmıştı.

3. Amerikalılar senede ortalama 50 litreden fazla patlamış mısır tüketiyor. Diğer bir deyişle, Empire State binasını yılda 18 defa patlamış mısırla dolduracak kadar.

4. Barlarda ücretsiz olarak verilen (ikram edilen) patlamış mısır, içerdiği tuz miktarı ile müşterileri daha fazla bira içerek susuzluğu gidermeye teşvik ediyor.

5. Bir patlamış mısır çekirdeğinin içi, patlamadan az önce bir jel halini alır. Patlamış mısırın biçimi, bu jelin hızla soğumasına bağlıdır.

6. Patlamış mısır çekirdekleri, patlama neticesinde 3 metre kadar yükseğe çıkabilir.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker