ALKIŞLANANLAR

Parasız Yaşamı Mümkün Kılan Bir Başarı Öyküsü

Heidemarie Schwermer, tüketim ortamını iyi görmediği için insan topluluğuna sevgi, saygı lazım diyerekten 15 yıl önce işini bırakıp her şeyini sevdiklerine hediye etti ve kendine yeni bir hayat kurdu.O günden beri takas yöntemiyle  Almanya’da parasız hayat yaşayan Schwermer 1942 doğumlu. 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra psikoterapist oldu. 2 çocuğu 3 torunu var. İşini bıraktıktan sonra kiralık evinden çıktı; tüm malvarlığını sevdiklerine hediye etti, banka hesaplarını kapattı; sağlık sigortasını iptal etti.

 

Ayda bin doları bulan emekli maaşını ihtiyacı olanlara vermeye başladı. O günden beri paranın icadından önce insanlığın başvurduğu  değiş tokuş çemberi Give and Take Central’ı oluşturarak “takas” yöntemiyle yaşıyor. Given and Take(Ver ve al), insanların becerileri ve sahip olduklarını değiş tokuş edebildikleri para geçmeyen bir alandı. Örneğin bir saç kesimi, araba teminiyle değiştirilebilirdi.  Schwermer, Dortmund’da daha çok evsizleri bu oluşuma çekmek istese de, en çok tercih edenler işsiz ve emekliler oldu. Bir yıl parasız yaşamayı denemek isterken 16. yılında..

Şuler  Güner’in 70 yaşındaki  Heidemarie Schwermer ile yaptığı röportajı sizler için paylaştık.

*Peki aileniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız bu yeni yaşam tarzınızdan endişe etmedi mi?

Kızım ve oğlum önceleri kahroldu. Ama şu anda annelerinden memnunlar. Arkadaşlarım da. Eşimle uzun zaman önce ayrıldık.

*Şimdi yaşamınızı nasıl sağlıyorsunuz, karnınızı nerede doyuruyorsunuz, aç kalırım diye korkmadınız mı?

İlk başlarda korktum tabi. Ama zaten bu yaşam biçiminde yarın ne olacağını bilmemek size çok şey öğretiyor. Onun dışında seyahat etmeyi seviyorum. Almanya’yı dolanıyorum. İnsanlar yokken, tatildeyken ben evlerine göz kulak oluyorum. Apartmanın çöplerini çıkarıyorum, çimleri biçiyorum. Evinde kaldığım insanlar bunun karşılığında buzdolabını dolduruyor. İnternet ve telefon olanağı tanıyorlar. Barter usulü yani… Örneğin üç aylığına kuzeydeki Wilhelmshaven kentinde böyle bir evde kalıyorum. Bazen bu yaşam tarzını anlatmam için çağırıyorlar.

*Peki sizin en azından sağlık için paraya ihtiyacınız yok mu?

Doktora gitmiyorum. Nadiren hasta oluyorum. Hastayken de kendi çabalarımla iyileşmeye çalışıyorum.

‘Başka değerlerle yaşamayı öğrenmeliyiz’

*İnsanlar sizin asalak gibi bir yaşam sürdüğünüzü düşünebilir ama?

Evet böyle eleştiriler oldu ama artık kendimi savunmuyorum. Hafta bir gün beş saat Almanya’nın tüm kentlerinde bulunan ve yemek dağıtan bir hayır kurumunda çalışıyorum. Günlerim dolu. İki aydır günde üç saat üçüncü kitabımı yazıyorum. E-postalarıma ve telefonlara cevap veriyorum. İnsanlar bana sürekli sorunlarını anlatıyor, ben de yardımcı olmaya çalışıyorum.

*Nasıl tavsiyelerde bulunuyorsunuz? İnsanlar size nasıl ulaşıyor?

İnternet sitem üzerinden ulaşıyorlar. Kütüphanelere, okullara ve bazı özel gruplara davet üzerine gidiyorum. Konuşmalarımda yeni bir felsefeden bahsediyorum. Bu yaşadığımız tüketim ortamı, dünyanın en iyi yaşam tarzı değil. Başka değerlerle yaşamamız gerek. Birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerek. Birbirimize karşı sevgi ve güven hissetmemiz gerek. Birbirimize karşı değil, birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerek. Üçüncü kitabım da bunu anlatacak zaten. Sadece insanların kendi akıllarına yatan yaşam şeklini ve insanlarla daha çok iletişim içinde olabileceklerini anlatmaya çalışıyorum.

http://www.livingwithoutmoney.org

*Demek iki kitabınız daha var?

Evet, bu yaşama geçtiğim ilk yıllarda insanlar hep nasıl yaşadığımı merak ediyordu. Ben de kitap yazdım. İlk kitabımdan çok para kazandım. Tüm parayı sokaktaki insanlara dağıttım.

Hayatı belgesel oldu
ALMAN Heidemarie Schwermer’in hayatı Norveç-İtalya ortak yapımı olarak beyazperdeye aktarıldı. Living Without Money (Parasız Yaşam) isimli belgeselin çekimleri boyunca, Schwermer’in hayır kurumlarındaki etkinlikleri, verdiği seminerler ve sürekli gezgin hayatı kamera kayıtlarına alındı.

ONA KULAK VERİN
Parasız hayatı seçen Heidemarie Schwermer, yardım kuruluşlarında çalışıyor, ihtiyacı olanlara el uzatıyor. “Yarın endişesi olmadan yaşamak güzelmiş” diyor.

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker