Hayvanlar Alemi

Mavi Papağan Balığı

Mavi papağan balığı, bilimsel adıyla Scarus coeruleus, Batı Atlantik Okyanusunun ve Karayip Denizi’nin tropik ve subtropikal bölgelerindeki sığ sularda yaşayan bir balık türüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi oldukça iddialı bir maviye sahiptir.

Mavi Papağan Balığı Ve Özellikleri

Mavi papağan balığı başlarında sarı bir nokta bulunur, yaşlandıkça rengi solar. Boyları genelde 30 ila 75 santimetre kadardır. Nadiren 1.2 metre kadar uzayabilirler. Yaklaşık 9 kilogram ağırlığa ulaşabilirler. Yosunları ve kayalardaki küçük organizmaları sıyırmak için gaga gibi kullandıkları bir ağız yapısına sahiptirler. Adlarının papağan balığı olmasının sebebi de budur. Yani mavi papağan balığını mavi papağan balığı yapan şey, vücudunun maviliği ve gagaya benzere işlevdeki ağızlarıdır diyebiliriz. Mavi papağan balıklarına, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland’dan Bermuda’ya, Bahamalar’a ve güneyden Brezilya’ya kadar, Batı Atlantik bölgesinde 3-25 m (9.8-82.0 ft) derinliklerinde mercan kayalıklarında rastlanabilir.

Papağan Balığı Bakımı

Genellikle haftada bir defa %20-25 kısmi su değişimi yapmak yeterli olur. Ancak akvaryumun doluluğuna göre daha sık su değişimi yapmak gerekebilir. Su kalitesi ihmal edilirse, diğer cikletlerde olduğu gibi hastalanıp ölebilir. Yem döküntülerinin temizlenmesi gerekir. Aksi halde su kalitesi bozulur. Bu iş için dip süpürgesi yeterlidir. Mıknatıslı cam temizleyici sayesinde akvaryum camında biriken yosunlardan kolayca kurtulmak mümkündür.

Papağan Balıkları Nasıl Beslenir?

Hepçil bir canlı olması sebebiyle neredeyse her çeşit canlı, donmuş ve hazır yemi yiyebilir. Dengeli beslenebilmesi için yem çeşitliliği sağlanmalıdır. Bunu hazır yemin haricinde artemia ve kan kurdu ile gerçekleştirmek mümkündür.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker