Sağlık

Litresi 100 Liradan Satılan Anne Sütüne Denk Bir Doğal Mucize: Eşek Sütü

Eşek sütü…

Biyokimyasal bileşimi ve pH değeri açısından anne sütüne en yakın besinlerden biri olarak bilinen eşek sütü zor bulunsa ve piyasada litresi 100 liradan başlayan fiyatlarla satılsa da faydalarıyla kendine hayran bırakıyor.

Öyleyse gelin, eşek sütü nedir, faydaları nedir, nasıl kullanılır, nereden temin edilir, hep beraber öğrenelim.

Eşek sütü nedir?

Eşek sütü, aslında eski çağlardan beri insanların tükettiği ve şifa bulduğu bir süt. Günlük yaklaşık olarak 0.2 litre ile 0.3 litre arasında süt ürettiği bilinen dişi eşeklerden elde edilen eşek sütü anne sütüne en yakın bileşime sahip süt olarak biliniyor.

Laktoz miktarı yüksek olmasına rağmen yağ, kalsiyum açısından zengin olan eşek sütünde A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunuyor. Bunlara ek olarak yüksek oranda magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum da içeriyor. Laktoz miktarı fazla olduğu için daha şekerli bir tadı olan eşek sütü bu özelliğiyle de çocukların rahatlıkla ve severek tükettiği bir süt türü.

Eski zamanlarda iyileştirme ve tedavi edici özelliği sebebiyle ilaç yerine kullanılan eşek sütü aynı zamanda cildi gençleştirici etkiye de sahip. Öyle ki Mısır Kraliçesi Kleopotra’nın güzelliğini ve gençliğini korumak için her gün 700’den fazla eşekten temin edilen eşek sütü ile banyo yaptığı anlatılıyor.

Eşek sütünün faydaları

Eşek sütünün bu kadar değerli bir besin olmasının sebebi kuşkusuz ki sağlığa olan mucizevi faydaları. Hemen bu faydaları tek tek sayalım:

  • Astım ve bronşit hastalığının tedavisine katkı sağlıyor.
  • Kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi bulunuyor.
  • Sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
  • Kansere karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • İçerdiği omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
  • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini artırıp kemik erimesini önlüyor. Bebekler ve çocuklar için de çok faydalı.
  • Balgam söktürüyor, ateş düşürüyor.
  • Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflamaya da yardımcı oluyor.
  • Cildin ihtiyacı olan protein ve amino asitleri üretilmesini sağladığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor. Cildin yaşlanmasının önüne geçiyor.

Eşek sütünün bilinen ciddi bir zararı olmasa da aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, civa, kurşun ve kükürt içerdiği için yine aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar.

Eşek sütü nasıl kullanılır?

Eşek sütünü çiğ olarak tüketmeli, asla kaynatmamalısınız. Çocuklar günde 2 çay bardağı, yetişkinler ise 1 su bardağı olarak içebilir. Ancak yazının başında da dediğimiz gibi eşek sütü inek sütüne göre daha fazla laktoz içerdiğinden laktoz intoleransı olanlar için rahatsızlık yaratabilir. Bu yüzden eşek sütünü düzenli olarak tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Eğer eşek sütünü cilt sağlığınız için kullanmak istiyorsanız ise bir pamuğa dökeceğiniz eşek sütünü cildinize masaj yaparak yedirmelisiniz.

Eşek sütü nerede bulunur?

Eşek sütü, eşek çiftliklerinde üretiliyor ve buralardan dağıtımı yapılıyor. Daha çok Marmaris, Fethiye, Manisa gibi bölgelerde yoğunlaşan eşek çiftliklerinin haricinde internet üzerinden de eşek sütü sipariş etmeniz mümkün.

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker