Sağlık

Kiwano ( Boynuzlu Kavun) Meyvesi

     Meyve belli bir olgunluğa eriştiğinde  kalın ve sivri kabuğu oluşmaya başlar.  Eti parlak yeşildir ve jöle kıvamındadır. Tadı muza benzesede de çekirdekleri bakımından domates ve salatalığı andırır. Sivri çıkıntılı kabuğu yenebilir, C vitamini ve lif bakımından zengindir.

Kivano  meyvesi salatalık, kabak, muz, limon gibi sebzelere benzemektedir. Ülkemizde çeşitli yerlerde Alanya kavunu olarak satılmaktadır.

Yaprakları tüylü olup ovaldir. Monoik çiçekleri vardır ve kendi kendini tozlayabilir. Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano oval 10 cm çapında ilginç görünüşlü bir meyveye sahiptir.

Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli kabuk ve kabuk üzerinde  boynuzları vardır. Sulu, etli meyve içinde tohumlar bulunur. Meyvesi çiğ yada meyve suyu şeklinde değerlendirilir. 1 adet orta büyüklükte meyve tüketildiğinde 25 kcal enerji sağlar.

Besin içeriği olarak karbonhidrat içermez, 1 gr protein ihtiva eder. %6 A vitamini, %40 C vitamini, %2 Kalsiyum,%6 Demir,içerir.Avrupa ve Amerika marketlerinde özel bir yeri vardır. ülkemizde de büyük marketlerde yer almaya başlamıştır.

Kiwano Meyvesinin Faydaları

  • Kivano, cilt, saç ve  tırnak bakımında kullanılmaktadır
  • Diş etlerinin, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı kalmalarını sağlar.
  • İdrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttır.
  • A, C Vitaminleri ile Kalsiyum, Demir bakımından zengin bir meyvedir
  • Serbest radikallere karşı savaşır ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar

Yetiştirilmesi:

Kiwano tohumu 20-300C sıcaklık aralığında çimlendirilir. Toprak sıcaklığı 150C ye geldiğinde açık araziye dikimi yapılır. Bu bir yıllık bitki sert soğuklara duyarlıdır. Kiwano iyi drenaja sahip verimli zengin topraklarda yetişir.  Sarılıcı bir bitki olduğundan gövdenin bir desteğe ihtiyacı vardır.Tohum yoluyla yetiştirilen kiwano düzenli bir sulama gerektirir.. İlk çiçeklenme evresinde haftada 2 defa sulanır. Daha sonraki evrelerde haftada bir sulanması gerekir

Dalında portakal rengine dönmeye yüz tutmuş meyveler toplanarak 15-20 oC oda sıcaklığında 3-4 ay süreyle saklanabilir.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker