Hayvanlar Alemi

Kırmızı Panda

Kırmızı Panda olarak bilinen bu tür, ev kedisinden birazcık büyük olan (yaklaşık 55 santimetre uzunluğundadır) otçul bir memelidir. Her ne kadar kırmızı bir rakuna benziyor olsa da, bir pandadır.

Tıpkı Dev Panda gibi yarı saklanabilir pençeleri vardır ve yine onun gibi “sahte başparmağı” bulunur. Kırmızı panda yaklaşık olarak bir ev kedisinin büyüklüğündedir ve kediye benzeyen bir yüze sahiptir. Pas rengi kürkleri kalındır. Kulakları, yanakları, burunları ve gözlerinin üstündeki noktalar haricinde kürkler tüm bedenlerini kaplar. Yoğun kürkleri kış aylarında onları sıcak tutar. Kırmızımsı kahverengi şeritler, beyaz ağızlıklarının her iki tarafı boyunca uzanırlar. Uzun, gür kuyruklarında ışık halkaları vardır. Ayak tabanında kalın tüylü, ayaklarını ısıtmaya yardımcı olan ve ıslak dallarda kaymasını engelleyen bir yüzeye sahiptir.

Kırmızı pandalar genelde yalnızdır. Ağacın gölgesinde yükselen gün boyunca uyurlar, sıcak tutmak için etraflarındaki uzun, gür kuyruğunu vücutlarına sararlar. Bölgesel bir hayvandır. Bulunduğu bölgenin kendisine ait olduğunu göstermek için idrar, dışkı ve anal bezlerinden gelen kaslı bir salgı ile bölgeyi işaretler. Birbiri arasındaki iletişim kısa düdükler ve gıcırtı gibi seslerle olur. Kırmızı panda etobur memeliler grubuna aittir, fakat çoğunlukla doğu bambu filizlerini tüketir, bu yüzden beslenmeleri neredeyse vejetaryendir. Otlar, meşe palamutları ve meyveler gibi diğer yiyecekleri, ayrıca, kertenkeleyi, fareyi, civciv ve kuş yumurtasını da yemektedirler.

Kırmızı pandalar için ana tehdit, ormandaki ağaçların kesilmesi veya orman yangınları nedeniyle habitat bozulumu ve kaybıdır. Ayrıca insanlar tarafından avlanır ve yenirler. İnsanlar, genellikle çocuklar, bazen yaşam alanlarını rahatsız ederler. 2017 itibariyle, Kırmızı panda nüfusu tahminleri şöyledir; Çin’de 3.000-7.000, Hindistan’da 5.000-6.000 ve Nepal’de 16.000 ila 20.000 arasında değişmektedir. Çoğu korunan bölgelerdeki milli parklarda yaşamaktadır. Kırmızı pandalar azalan nüfus eğilimine sahiptir.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker