Sağlık

Islak Saçla Yatmanın Zararları nelerdir?

Havaların yavaş yavaş soğuması ile beraber grip ve hastalıklardan da söz edilmeye başlandı tekrar. Soğuk havalara karşı sizin de tedbirler almanız ve hatalardan uzak durmanız iktiza ediyor. Günümüzde pek çok insanın yaptığı bir hata var. Özellikle de daha uzun saçlara sahip olduğu için kadınlar bu hatayı daha fazla yapıyor. O hata da ıslak saçlarla yatmaktır.

Pek çok insan duş alıp yatmayı seviyor. Günün yorgunluğunu atmış bir şekilde yatağa girmek vücudu rahatlatıyor ve rahat bir uykuyu vat ediyor insana. Ama duşun ardından iyice bir kurulanmak gerekiyor. Çünkü ıslak saçlayatmak oldukça zararlı. Kesinlikle saçlar önce havlu ile sarılmalı daha sonrada kuru bir havlu ile kurulanmalıdır.

 

Bakterilere Karşı Savunmasız Kalırsınız

Islak saç ile yattığınız zaman birçok rahatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. İlk sırada da üşütme yer alıyor. Odanızın sıcaklık dengesi nasıl olursa olsun nemli saçlar sıcaklık dengesini düşürecektir. Ayrıca nemli yastığınızdaki bakterilerde başınıza bela açabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ile karşılaşmanız mümkündür böylece. Çünkü nemli saçlar bakterilere karşıfazlasıyla savunmasız kalır.

Dolayısıyla bakterilerin vücudunuzu sarması daha kolay olacaktır. Islak saçlar ile yatağa girip uykuya dalmak sabahki ruh halinizi vegörünümünüzü de etkileyecektir. Saçlarınız dağınık ve kötü görünecektir. Hatta cildiniz de kuru bir yapıya sahip olacak ve sivilce ile akne gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunları yaşamak istemezsiniz değil mi?

Saçlarınızı Kurutmaya Özen Gösterin

– Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkmayın.
– Banyodan sonra saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun ve diplerinin nemli kalmasını önleyin.
– Saçlarınızı banyodan sonra evde olsanız bile mutlaka kurulayın.
– Saçlarınız ıslak olarak acil sokağa çıkmanız gerekiyorsa baş, ense ve kulaklarınızı mutlaka bir bere ve atkı ile kapatın.
– Açık alanlarda ve hava akımının yoğun olduğu yerlerde bulunmaktan kaçının.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker