Teknoloji

Google Chrome Artık Bildirecek!

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, önümüzdeki aylardan itibaren adres çubuğunun yanında duran ‘güvenli’ ibaresini kaldırmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda milyonlarca kişi tarafından en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında Google’ın geliştirdiği Chrome gelmektedir. Chrome’u kullananların bildiği üzere, internette gezinti yapıldığı esnada bazı sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ ibaresi yer almaktadır. Chrome bu ibareyi HTTPSprotokolüne sahip siteler için belirtmektedir.

Popüler internet tarayıcısı bu uyarı şeklini Eylül ayından itibaren tersine çevirmeyi planlıyor. Bir süre önce arayüzünde değişiklik sinyali veren internet tarayıcısı Chrome, bundan böyle HTTPS protokolüne sahip sitelerin yanında sadece bir kilit simgesi belirtecek ve ‘güvenli’ açıklamasına yer vermeyecek.

Google Chrome’un yapacağı söz konusu bildirim değişikliği ile aslında, tüm internet sitelerinin HTTPS protokolüne sahip olması gerektiğini vurgulamış oluyor. Yeni özelliğe ise geliştirme aşamasında olan Chrome 69 sürümü ile geçilmesi bekleniyor.

Google’a ait yetkili kaynaklardan gelen açıklamalara göre tarayıcıdaki trafiğin büyük kısmının HTTPS protokolü ile sağlandığını belirterek, kullanıcıların karşısına ‘güvenli’ ibaresini çıkarmaya gerek olmadığını belirtiyor. Bu durumun aksine HTTP protokolüne sahip internet sitelerini Chrome, güvenli olmadıklarını belirtecek.

Her ne kadar günümüzdeki pek çok sitenin HTTP protokolüne sahip olduğu için Chrome’un ‘güvenli’ ibaresini eklemesi gereksiz gibi görünse de, bazı kullanıcılar için bu durumu anlaması zaman alabilir. Girdikleri sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ açıklamasını görmeyen kullanıcılar yanlış bir yere girdiklerini düşünebilirler.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, Chrome’un güvenli siteleri bildirmek yerine HTTP protokolüne sahip olan siteleri güvensiz olarak bildirmesi oluyor. İnternette her geçen gün gerçekleşen yeniliklere, birbirleri ile rekabet halinde olan tarayıcıların da ayak uydurduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker