Hayvanlar Alemi

Çamur Zıpzıpı Nasıl Bir Balık Türüdür?

     Çamur Zıpzıpı belgesellerde gördükten sonra herkesin ilgisini çeken bir balıktır. Boyları yaklaşık 10 ile 30 cm arasında değişirler. Çeşitli türleri vardır ama hepsi birbirinin benzeridir. Gözler birbirinden bağımsız olarak hareket eder ve karada ya da suda her yöne bakabilirler.

Çoğu balıktan farklı olarak, Çamur Zıpzıpı hayatlarının çoğunu suda geçirirler. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Çamur Zıpzıpı balıktır ve bu yüzden solungaçları vardır. Sudan bir kere çıkınca solungaçları kurumaya ve birbirine yapışmaya başlar, bu nedenle Çamur Zıpzıpı’nın kulaklarının arkasında deniz suyunun depolandığı özel bir boşluk bulunur. Gözlerini döndürdükleri zaman bu boşluğa basınç uygulanır ve bu, depolanan suyu yeniden oksitleyerek solungaç kapaklarını bir bakıma yağlar ve solungaçları normal işlevlerine geri döndürür.

Bilimsel Adı

Periophthalmus barbarus bilimsel adıdır.  Çamur Zıpzıpı, deniz balıklarının en büyük ailesine, yani Kaya Balığı ailesine aittir.

İlginç Gözleri Var

Çamur Zıpzıpı’nın gözleri hemen dikkat çekiyor. Bu balıkların başlarının üstünde büyük gözleri vardır. Bu gözler, fantastik bir panoramik manzaraya olanak tanır.

Çamur Zıpzıpı Yürüyor mu?

Çamur Zıpzıpı, bacaklar gibi kullanılan büyük ön yüzgeçlerini çok fazla kullanırlar. Çoğu balık gibi yüzmek yerine Çamur Zıpzıpı göğüs yüzgeçlerini karada yürümek için kullanır.

Çamurlu ortamlarda ve köklerde yürürler ve etraflarında atlarlar. Onların iki büyük eklem yüzgeçleri küçük bacaklara benzemektedir. İki yüzgeci gelişmiş ve arazide koşuşturmak ve nehir çamurunun içine girmek için idealdir. Kuyrukları aynı zamanda bazı hareket gücünü de sağlar.

Yaşam Alanı

Çamur Zıpzıpı hem kara hem de su altında yaşarlar. Bataklık arazilerinde, lagünlerde ve nehir haliçlerinde yaşadıkları da görülmüştür. Zamanının dörtte üçünü karada geçirirler, suyun depo solungaçlarına girmesi için suya geri dönerler.

Çamur Zıpzıpı karada suya oranla daha fazla zaman geçiren balıklardan bir tanesidir. Diğer balıklarda olduğu gibi, çamur zıpzıpı solungaçları ile nefes alırlar, ancak ek olarak, derileri ve ağız ve boğazlarının astarları yoluyla oksijeni emerler. 

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker