Teknoloji

Bilim İnsanlarının müthiş tasarımı

Teknolojinin önemli ölçüde ilerlemesine rağmen, batarya teknolojisi bu ilerlemeye ortak olamıyor. Bu soruna bir çözüm bulmaya çalışan Cornell Üniversite’sindeki bilim insanları, saniyeler için şarj olacak bir batarya tasarladı.
Kullanıcılar, aylar içinde ömrü kısalan hatta bozulan bataryalar konusunda oldukça şikayetçi. Bu şikayete çözüm üreten Cornell Üniversite’sinden bir ekip, batarya ömrünü nasıl uzatacağını araştırdı. 

Pil ömrü konusunda ise kullanıcılarla bazı anketler yapıldı. Bu konu üzerinde önceden de düşünen Google, enerji tüketimini ayarlamak için yapay zekaları kullanmayı seçti. Ayrıca diğer şirketler de Güneş enerjisiyle çalışan telefonlar üretti. 

Cornell Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nde görev yapan Profesör Ulrich Wiesner ve diğer araştırmacılar, 3D dönel yapılı bir batarya yapmaya çalıştı. Ekibin açıklamasına göre yeni batarya sistemi, hızlı alınan elektirikten olumsuz etkilenmeden güç kapasitesini en yukarı taşıyacak. 

Devrim niteliğinde olacak bu çözüm, telefonlar için gerçekten büyük bir atılım sağlayacak. Ekip, kusurlarına rağmen şimdiden bu sistem için bir patent başvurusunda bulundu. Cornell Üniversitesi, ABD Enerji Bakanlığı ve Ulusal Bilim Vakfı’nın da desteğiyle araştırmalarına devam edecek. 

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker