İLGİNÇ BİLGİLER

Bal Arılarının 4’e Kadar Sayabildiklerini Biliyor muydunuz?

Avustralya / Queensland Üniversitesi’nden Mandyam Srinivasan tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bal arılarının 4’e kadar sayabildikleri ortaya çıktı.

Bal arıları hakkında ne biliyoruz? Saniyede 200 defa kanat çırpabiliyor, ya da saatte 24 km hızla uçabiliyor oluşları? Daha önce gördükleri insanların yüzlerini, (niteliklerine ve ayrıntılarına dikkat ederek) tekrar gördüklerinde tanıyabilmeleri? Bir iletişim yöntemi olarak ‘dans etmeyi’ tercih etmeleri veya tıpkı insanlar gibi, onları verimsizliğe iten mesleki kaygılardan dolayı strese girebilmeleri mi? Evet, tüm bunlar gerçekten de enteresan bilgiler. Ama 4’e kadar sayabiliyor oluşları, belki hepsinden de daha şaşırtıcı!

Bir tünelin içerisine 5 tane işaret yerleştirildi ve bunlardan birine nektar kondu. Tünele bırakılan bal arıları, nektarın bulunduğu alana uçtu.

 

Ardından nektar başka bir yere bırakıldı ve arılar yeniden tünele kondu. Fakat arılar bu defa; önce nektarın ilk konduğu noktaya uçtu, yiyeceği burada bulamayınca da, nektarın olduğu ikinci noktaya geçti.

Bu biçimde üçüncü ve dördüncü aşamalara geçirilen arıların, dört işarete değin sırayla yer değiştirebildikleri belirlendi. Ama gelgelim, arılar, dörtten yukarıya çıkamadı!

Araştırmayı gerçekleştiren Avustralyalı bilim insanı Mandyam Srinivasan, bir susam büyüklüğünde beyne sahip olan bal arılarının, bunu yapabiliyor olmalarının gerçekten de hayret verici olduğunu söyledi.

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker