ALKIŞLANANLAR

Azmin Zaferi: Hawking’i Örnek Alan Muammer’in Engel Tanımayan Başarı Hikâyesi

Kas hastası olan ve 6 yıldır yatağa bağımlı olarak yaşamını sürdüren 23 yaşındaki Muammer Ersin Çelik, günümüzün en önemli fizikçilerden biri olan ALS hastası Stephen Hawking’i kendisine örnek aldı. Şimdi güçlükle hareket ettirebildiği parmak uçlarıyla 3 boyutlu bilgisayar oyunları için program yazıyor, ana dili gibi İngilizce konuşabiliyor. Ayrıca Almanca, Rusça, Fransızca biliyor.Azmiyle sınır tanımayan Muammer Ersin, ailesi ile birlikte Antalya Muratpaşa’da yaşıyor.

3 yaşındayken Muammer Ersin’e bisiklet alan ailesi, bisikleti sürmekte güçlük çektiğini görünce hastaneye götürmüş ve Muammer Ersin’in kas hastası olduğunu öğrenmiş…6 yaşına kadar yürüyebilen Muammer Ersin, ilkokul birinci sınıfta arkadaşlarının yazı yazma hızına yetişemeyince öğretmeninin “Hep geç kalıyorsun” demesinin ardından okula gitmekten vazgeçmiş. 17 yaşına geldiğinde ise tamamen yatağa bağımlı hale gelmiş.

 

Uyumadığı zamanlarda vaktini bilgisayarla geçiren Muammer Ersin, Stephen Hawking’i hayatının en önemli kilometre taşlarından biri olarak kabul ediyor.

Çünkü geçirdiği ALS hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla insanlarla iletişim kuran fizik profesörü Stephen Hawking’i örnek almış.

Oynadığı bilgisayar oyunlarında eksiklikler gören Muammer Ersin, 3 boyutlu bilgisayar oyunları için program yazmaya başlamış ve bunu kendi çabalarıyla öğrenmiş…

     İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca biliyor…

     Babasının belirttiğine göre Muammer Ersin’in dünyanın birçok ülkesinden arkadaşı          var.Farklı ülkelerdeki bu arkadaşları kendisini ziyarete de gelmiş.

Doğan Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre annesi oğlunun kendilerini onurlandırdığını belirtirken, babası da Muammer Ersin’in üniversitede okuyan bir öğrenci için yaptığını anlatıyor:

“Ersin, üniversitede okuyan bir öğrencinin bilgisayar ödevini yaptı. Ödevden 100 puan alan öğrenci Ersin’e pasta getirdi. Ersin’le gurur duyuyorum.”

“Bir doktor kas hastalığı olanların Ersin kadar yaşayamadığını oğlumun yüzüne söylemişti. Önce bu cümleye darıldım ama sonrasında bu söz Ersin’e güç verdi.”

Böyle diyor baba Çelik ve birçok kişinin nefes borusunun delinmesinden sonra konuşamadığını, Muammer Ersin’in ise tekrar konuşmayı başardığını da ekliyor…

 

Biz de istenildiğinde hiçbir engelin aşılamayacağını bizlere bir kere daha gösterdiği için kendisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz! ?

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker