Film-Dizi Tavsiyeleri

Atiye (The Gift) Dizi İncelemesi

Öncelikle dizimizin bi konusuna bakalım. 

Dizi ressam genç ve güzel olan Atiye’nin  hayatını konu alıyor. Atiyenin hayatında her şey yolundadır. Mükemmel, zengin bir sevgilisi vardır. Ayrıca; ilk bireysel sergisini açmak üzerededir. Fakat kusursuz bir hayat Göbeklitepe’ye yapılan bir keşif nedeniyle değişmek üzeredir. Dizimizin bir diğer karakteride Erhan’dır. Erhan babasıda kendi gibi bir arkeologundur. Fakat Öldürülmüştür. Erhan Göbeklitepeyi araştırmak üzere gider ve ekip lideridir. Erhan bir sembol keşfeder. Bu sembol, Atiye ile Göbeklitepe arasında son derece gizemli bir bağlantı olduğuna işaret etmektedir. Bunun üzerine Atiye hayatını tamamen değiştirip geçmişinde ve bu antik harabelerde saklı olan sırların peşine düşecektir. 

Dizi türk kültürünü dünyaya güzel aktarabilmiştir. Bizi iyi temsil edebilmiş, farklı senaryosu olan ve kesinlikle çok kaliteli görselleri olan bir dizidir.

Görüntü yönetmeninin ellerinden öpülesidir. Dizide christophar nolanın yapmayı sevdiği sahne geçişlerine yer verilmiş ve çok yakışmış profil çekimlerin hepsi portre fotoğrafı gibi duruşlar, arka plan ve açılar güzel düşünülerek çekilmiş zaman- uzay- doğa üstü olaylar klişelerine bolca yer verilmiş izlerken eminim siz de izlediğiniz başka filmlere/dizilere benzetebileceksiniz. İletişimle ilgili senaryoyla ilgili bazı sıkıntıları var. Ama türk filmi olduğu için ister istemez subjektif olarak yargılıyorsunuz.

Gizem unsurunun seviyesini çok ideal bir noktada tutuyor. İzlediğiniz için pişman olmazsınız. Anlamadığım noktalar var mı? var. oturmayan yerler var mı? var. ben izlerken başka sezonun çıkmayacağını düşünerek izledim. Eğer en azından 1 sezon daha olacaksa belirsiz yerler açıklığa kavuşabilir, fakat bu sefer de karakter gelişimine ağırlık vermek zorunda oldukları için gizem duygusu kaybolabilir. Dizideki gerilim miktarını, cinsellik miktarını, küfür miktarını, kültürel nüansları ben gayet beğendim. Hatta izledikten sonra keşke gezsem fikri oluştu. Genel olarak bence gayet başarılı, umut vaadeden ve ideal bir senaryo olmuş. Umarım çok daha güzel türk netflix yapımlarına gebe olur.

Atiye Dizisi Oyuncuları

Atiye dizisi kadrosu şu şekilde:

  • Beren Saat – Atiye
  • Mehmet Günsür – Erhan
  • Metin Akdülger – Ozan
  • Melisa Şenolsun – Cansu
  • Başak Köklükaya – Serap
  • Civan Canova – Mustafa
  • Meral Çetinkaya – Zühre
  • Hazal Türesan – Hannah
  • Cezmi Baskın – Öner
  • Tim Seyfi – Serdar

Dizi İle İlgili Merak Edilenler  

Kötü adam dediğimiz boranın babası kime çalışıyor?
Neden iyi adamlarla kötü adamlar aynı amaca sahipti?
Atiye borayla nasıl sevgili oldu?
Babasının tanışmalarında parmağı var mı?
Bora ilk sevişmede atiyenin yüzüne dahi bakmayıp nasıl oluyor da evlilik için bu kadar hevesli olabiliyor?
Atiyenin gücü anneannesi ölünce mi geçti?
Atiyenin teyzesinın annesiyle aynı dönemde olması gerekirken, filmin başındaki bütün ağırlığı o yükleniyor, neden? Ateşte yandı diye mi?
Atiyenin teyzesi türkçe bilmiyor mu?

Evet tüm bu soruların cevabı 2 sezonda saklı. Netfilixden bir açıklama yok ama 2 sezon sevgili okuyucularım sanırım sonbaharda yayınlanıcak. Sevgiyle kalın. 

 

 

 

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker