Hayvanlar Alemi

Yılbaşı Ağacı Solucanı

Spirobranchus giganteus canlısı, bilinen adıyla ise “Yılbaşı ağacı solucanı” dünya üzerindeki tropikal sularda bulunan bir solucan türüdür.

İsmini, üzerindeki rengârenk çam ağacına benzeyen dokunaçlarından alır. Bu süslü dokunaçlar canlının beslenmesinde rol oynar.

Sarmal şeklindeki renkli dokunaçlar, canlının deniz dibindeki besin maddelerini kolaylıkla almasını sağlar.

Dokunaçların diğer önemli özelliği canlının solunum ihtiyacını karşılamasıdır. Besin maddelerini aldıkları gibi, deniz suyundaki erimiş oksijeni sarmallar sayesinde bünyesine alır.

Bu solucanlar fazla hareket etmeyen, sakin canlılardır. Aslında, renkli dokunaçları görünür hâldeyken kendisi canlı bir mercan içinde delik açtığı yuvasına girer. Korktuğu zaman da acele ile yuvasına saklanır, kendisini avcılardan korur.

Yılbaşı ağacı solucanları çeşitli renklerdedir. Çok büyük olmamakla birlikte, uzunlukları yaklaşık 1,5 inç kadardır. Zaten, renkli ve kendinden süslü dokunaçları onları fark edebilmek için yeterlidir.

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Kim miyim? Sadece bu dünyadan gelip geçen geçerken de yazı yazmayı çok seven bir kulum. Belkide kelimelerin arkasına sığınmış bir Merveyim. Aslında ben hala çocuk hayalleri olan 25 yaşına gelmiş içindeki çocuğu öldürmemiş. . Birazcık da öldürmek istemeyen. İşte o benim! Adım sanım vss.. Bunlar gereksiz birer teferruat Sevgili okuyucularım. İstiyorum ki şu dünyada sadece yazdıklarımla birilerinin kalbine, ruhuna dokunabilmek. Ortak bir bağ oluşturup, bütünleşebilmek. Çünkü ben yazarken o an aklımda olanlar kalemime düşer. Sonra kelimelere sığınır koca bir volkan gibi yazılara dökülürüm. Tabi ara sıra gülmek sokağa, mizaha kulak vermek yeri gelince teknolojiden haberlerden haberdar olmak. Aslına bakarsanız evet bu hep hayalimdi. . Küçükken bile bir şeye sinirlenip sevindiğimde hep yazardım. Sonunun nereye varacağını bilmeden kelimeler cümle olup taşardı küçücük yüreğimde. . Şimdi büyüdüm! Anladım ki; Sanırım kendimi bir tek yazarak ifade edebiliyorum.. ve artık yazılarımı sizinle paylaşma vakti ...

Buna Benzer Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker